Schorzeniem, które występuje bardzo często u niemowląt i starszych dzieci jest biegunka. Jej przyczyny są bardzo różne. Różny może być także przebieg tego schorzenia.
Najczęstsze przyczyny biegunki
Biegunka u dziecka może być ostra albo przewlekła. W przypadku biegunki ostrej objawy mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. Do najczęstszych przyczyn biegunki ostrej zalicza się zatrucia pokarmowe, zakażenia wirusowe (najczęściej biegunka towarzyszy infekcjom wywoływanym przez rotawirusy), alergię pokarmową.
Biegunka może pojawić się także u dzieciom, które chorują na infekcje górnych dróg oddechowych. Często dolegliwość ta towarzyszy także zapaleniu ucha środkowego. Biegunka może być również skutkiem ubocznym leków przyjmowanych przez dziecko. Mogą wywołać ją także zakażenia bakteryjne, najczęściej wywołują ją bakterie Salmonelli.
W przypadku biegunki przewlekłej okres jest trwania jest znacznie dłuższy. Najczęściej jest to ponad cztery miesiące. Najczęściej występujące przyczyny biegunki przewlekłej to:
- celiakia;
- mukowiscydoza;
- inwazja pasożytów.
Biegunkę przewlekłą, podobnie jak ostrą, mogą wywołać także bakterie i wirusy.
Aby nie doszło do odwodnienia organizmu
Kiedy dziecko ma biegunkę, rodzice czy opiekunowie powinni zadbać o to, aby wypijało ono odpowiednią ilość płynów. Biegunka jest bowiem jedną z najczęściej występujących przyczyn odwodnienia organizmu u dzieci.
W czasie biegunki do picia najlepiej jest podawać niegazowaną wodę. Warto również podawać specjalne preparaty nawadniające. Zawierają one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu elektrolity. W większości preparaty te przeznaczone są dla dzieci, które ukończyły sześć miesięcy. W czasie biegunki dieta dziecka powinna być lekkostrawna. Nie powinna zawierać produktów z dużą ilością tłuszczu i cukru.
W przypadku biegunki u dzieci lekarze nie zalecają podawania preparatów przeciwbiegunkowych. Są one dzieciom niepotrzebne. Czasem mogą przynieść więcej szkody niż pożytku – powstrzymując biegunkę, utrudniają oczyszczenie organizmu z toksyn.